Konsultacje i badania diagnostyczne

Konsultacje w dziedzinie chorób serca

Magdalena Sołtysińska Kardiolog Nowe Miasto Lubawskie
Konsultacje obejmują wywiad, badanie elektrokardiograficzne, ocenę badań i dokumentacji medycznej, badanie fizykalne, ustalenie planu diagnostycznego, diagnozę, określenie zaleceń, wypisanie recept.

Wykonuję samodzielnie następujące badania diagnostyczne: ECHO, EKG wysiłkowe oraz 24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera.
Wspólnie ustalamy dogodny dla Państwa termin badań.


Elektrokardiogram

Elektrokardiogram
Jest to podstawowe, nieinwazyjne i najbardziej dostępne badanie umożliwiające ocenę elektryczną czynności mięśnia sercowego. Aby uzyskać wynik w postaci graficznej, konieczne jest umieszczenie odpowiednich elektrod na kończynach i klatce piersiowej pacjenta. Elektrody połączone są z elektrokardiografem, który pozwala przedstawić elektryczną czynność serca w formie graficznej. Na podstawie zapisu EKG lekarz może ocenić parametry poszczególnych załamków, odstępów, odcinków itp. Analiza całego zapisu pozwana rozpoznać prawidłowy EKG, lub ujawnić choroby serca.


Badanie echokardiograficzne

Badanie echokardiograficzne
Badanie echokardiograficzne - echo serca - jest badaniem nieinwazyjnym umożliwiającym obrazową ocenę serca i naczyń krwionośnych. W celu wykonania badania wykorzystuje się ultradźwięki. Przeprowadzając badanie ocenia się wielkość i połączenia poszczególnych jam serca, morfologię i czynność zastawek serca, położenie i budowę naczyń tętniczych i wieńcowych, oraz przepływ krwi poprzez poszczególne struktury serca. W większości przypadków badanie jest wystarczające do wykrycia wrodzonych wad serca bez konieczności stosowania innych badań inwazyjnych.


Badanie EKG metodą Holtera

Badanie EKG metodą Holtera
Ciągły zapis EKG przez 24 godziny zwiększa możliwość wykrycia zaburzeń rytmu serca i przewodzenia. Elektrody umieszczone na klatce piersiowej pacjenta przekazują sygnał elektryczny komórek mięśnia sercowego do rejestratora, który zapisuje krzywą EKG. Wskazane jest, aby pacjent prowadził rejestr czynności wykonywanych podczas badania, zwłaszcza pojawiających się dolegliwości czy godzin przyjmowania leków.


Badanie ciśnienia tętniczego metodą 24-godzinnego pomiaru

Badanie ciśnienia tętniczego metodą 24-godzinnego pomiaru
Automatyczny pomiar ciśnienia w ciągu 24 godzin umożliwia kontrolę ciśnienia tętniczego krwi przez dłuższy okres. Badanie przeprowadza się przy pomocy mankietu zakładanego na ramię podłączonego do specjalnego, niewielkiego aparatu. Aparat umocowany jest do pasa pacjenta. Podczas badania, mankiet w określonych odstępach czasu wypełniany jest automatycznie powietrzem, i jednocześnie dokonuje się zapis wartości ciśnienia tętniczego w aparacie rejestrującym.


Badania radiologiczne klatki piersiowej

Badania radiologiczne klatki piersiowej
Zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej, pomimo znacznego rozwoju innych metod diagnostycznych nadal jest bardzo przydatne do obrazowania zmian chorobowych. Przy pomocy tego badania możliwa jest ocena nieprawidłowości dotyczących serca, dużych naczyń i krążenia płucnego, a także układu oddechowego, kostnego, przewodu pokarmowego i śródpiersia.


Elektrokardiogram wysiłkowy - próba wysiłkowa EKG

Testy wysiłkowe
Jest to badanie medyczne opierające się na zależności zmieniającego się zapisu EKG pod wpływem zwiększającego się wysiłku fizycznego, który powoduje zwiększanie zapotrzebowania na tlen, co organizm kompensuje przez zwiększenie przepływu przez naczynia wieńcowe. U osób z niewydolnością przepływu wieńcowego, powyżej pewnego wysiłku, nie może już dalej zostać pokryte to zapotrzebowanie drogą zwiększonego przepływu i rozwijają się cechy niedokrwienia mięśnia sercowego. Jest to proste badanie wykonywane na bieżni ruchomej, podstawowe przy podejrzeniu choroby niedokrwiennej serca (choroby wieńcowej).